Minimoto dalība soma Sakari Sipponen treneru nometnē Igaunijā

2018-11-23

Latvijas valsts simtgadē, 17.-18.novembrī Minimoto treneris Kaspars Kuļikovs pēc igauņu uzaicinājuma piedalījās triāla treneru nometnē. Šo nometni pēc igauņu iniciatīvas vadīja soms Sakari Sipponen. Pazīstams, kā leģendārā soma 1992. un 1993.gada pasaules čempiona triālā Tommi Ahvala komandas biedrs. Tātad cilvēks ar milzīgu pieredzi un savādāku skatījumu triālā. Jo kā zināms Somijas pieeja triāla trenēšanā atšķiras no Eiropā pierastā triāla. Vismaz no Latvijā ierastās pieejas ļoti stipri atšķiras.

Divu dienu seminārs norisinājās Tallinā, kur tika pasniegta triāla teorija telpās, kā arī praktiskā daļa notika Keilā (Indoor trasē) un Murastē (dolomītu karjers jūras krastā). Šajā pasākumā piedalījās daudzi igauņu jaunie triāla braucēji ar elektromotocikliem un vairāki iesācēji un hobija braucēji. Līdz ar to apmācības bija vērstas uz pašiem triāla pamatiem, kā mācīt jaunos braucējus, kam pievērst uzmanību, apmācot jaunos un kas būtu jāapgūst iesācējiem, kā veido trases un kādi pamata vingrinājumi jātrenē ikdienā, lai kļūtu par labu triāla braucēju.

Sakari Sipponen teorija par triālu balstās uz četriem pamata principiem, kas katram trenerim un braucējam jāievēro:

  • Balancing (līdzsvars);
  • Rear wheel positioning (aizmugurējā riteņa novietojums pirms šķēršļa);
  • How use throttle control (gāzes kontrole);
  • Pressure of handlebar and footrests (priekšpuses un aizmugures noslodze caur pareizu roku un kāju pozīcijām).

Katrs no augstāk minētajiem principiem tika izskaidrots, to nozīme, kādi vingrinājumi jāizmanto šo pamatprincipu pareizai pielietošanai. Semināra laikā tika demonstrēts pareizs ķermeņa novietojums un stāja uz triāla motocikla, kas jāapgūst pašos pamatos. Tika izskaidros, kādēļ katra detaļa ir svarīga. Kādu iespaidu un sekas var atstāt nepareiza pieeja, jo sevišķi triāla apgūšanas iesākumā.

Semināra noslēgumā katram trenerim tika pasniegts Igaunijas Motosporta federācijas trenera sertifikāts. Ļoti vērtīgs seminārs, kurā tika iegūta jauna pieredze. Šī metode noteikti pielietojama arī Minimoto treniņos.

Kaspars Kuļikovs, Minimoto treneris